Dekontaminace ropovodu DN 500 a produktovodu DN 200 před odstavením z provozu a stresstesty jejich přeložek
Pro výstavbu průmyslové zóny u Kolína bylo třeba uvolnit pozemky, jimiž byla vedena potrubí ropovodu a produktovodu. Zde jsme v roce 2006 poprvé využili metodou dekontaminace potrubí, kterou jsme vyvinuli ve spolupráci se společností Limek, a stará potrubí jsme před definitivním odstavením z provozu vyčistili tak, že nepředstavují jakékoli riziko znečištění životního prostředí.
Na obou nově budovaných přeložkách jsme v rozsahu převyšujícím požadavky tehdejších norem provedli stresstesty, jejichž pozitivní efekty přispějí k dlouhodobému spolehlivému provozu ropovodu i produktovodu.
V oblasti severně od Kolína bylo pro účely plánované výstavby průmyslové zóny zapotřebí uvolnit pozemky, na nichž byly v blízkém souběhu vedeny potrubí ropovodu Družba DN 500 a produktovodu Šlapanov – Nové Město DN 200.
Pro dosažení tohoto stavu byly provedeny dva technologicky nezávislé, nicméně provozně úzce spjaté kroky.
- Výstavba přeložek potrubí ropovodu a produktovodu a jejich stresstesty
- Vyprázdnění překládaných potrubí ropovodu a produktovodu, jejich dekontaminace před trvalým odstavením a zapojení nových přeložek do soustavy
V prvním kroku byla vybudována přibližně 12,5 km dlouhá přeložka potrubí ropovodu a produktovodu v dimenzích DN 500 a DN 250. Po dokončení byla obě nová potrubí podrobena prvním tlakovým zkouškám podle ČSN 65 0202.
Pro zásadní zvýšení spolehlivosti nových potrubí se provozovatelé rozhodli, že před provedením prvních tlakových zkoušek budou obě potrubí podrobena stresstestu podle TPG 701 01 pro výstavbu a zkoušky ocelových plynovodů. Po provedení zkoušek byla z potrubí vytlačena voda a potrubí byla připravena k napojení.
V druhém kroku bylo z původních překládaných potrubí vytěsněno médium. Z ropovodu DN 500 byla ropa přetlačena do další části ropovodu, zatímco nafta z produktovodu DN 200 byla odčerpána do cisteren a převezena na přečerpávací stanici.
Vyprázdněná potrubí byla v místech napojení nových přeložek rozříznuta, po napojení přeložek zaplněna přepravovanými médii a provoz ropovodu a produktovodu byl obnoven.
Původní, překládaná potrubí však musela být před definitivním opuštěním dekontaminována tak, aby ani ve vzdálené budoucnosti nehrozilo jakékoli ekologické ohrožení, zejména kontaminace spodních vod. Pro dekontaminaci byla použita zcela nová technologie.
Čištění, kalibrace, stresstesty a první tlaková zkouška přeložek
Při výstavbě přeložky ropovodu DN 500 v délce 12,515 km byly použity šroubovicově svařované trubky 508 × 10,0 mm z materiálu L 415 MB. Těmto parametrům odpovídá mezní tlak při prováděných stresstestech 16 MPa. Následné první tlakové zkoušky byly prováděny při normou předepsaném podstatně nižším tlaku 13 MPa.
Při výstavbě přeložky produktovodu DN 250 v délce 12,802 km byly použity bezešvé trubky 273 × 8,0 mm z materiálu L 360 NB. Mezní tlak při prováděných stresstestech dosahoval 21 MPa. První tlakové zkoušky byly prováděny při tlaku 14 MPa.
Před stresstesty bylo potrubí vyčištěno ježky (čisticími písty) a byla provedena kalibrace potrubí deskou nesenou na ježku při posledním čisticím běhu.
Následující obrázek zachycuje potrubí přeložek osazená tlakovými komorami a technologická zařízení při provádění stresstestu – měřicí technika je umístěna v předním nákladním voze, vysokotlaká čerpadla v zadním a žlutá nádrž slouží jako zásobník vody pro čerpadlo při tlakování na stresstestový a zkušební tlak.
Práce na nových potrubích přeložek zakončila dodávka a montáž signalizátorů průchodu ježka PIG-SIG.
Vyprázdnění ropovodu a produktovodu
Vyprázdnění odstavované části ropovodu DN 500 v délce 11 km, ve kterém zbylo cca 2300 m³ ropy, bylo provedeno během pouhých 10 hodin, čili do 24 hodin od začátku odstávky ropovodu. V průběhu vyprazdňování byla ropa přetláčena do 80 km vzdáleného Centrálního tankoviště ropy (CTR) v Uhách u Kralup nad Vltavou.
Současně s odstavováním překládané linie ropovodu DN 500 byl proveden výřez nevyhovující armatury DN 500 a uskutečněno vsazení armatury nové. Při těchto pracích byla použita technologie dočasného uzavření průtoku při provozním tlaku v potrubí systémem TDW STOPPLE.
Vyprázdnění odstavovaného produktovodu DN 200 v délce 11 km, ve kterém zůstalo cca 380 m³ nafty, bylo vzhledem k neprůchodnosti potrubí pro čisticí písty uskutečněno vyvezením kapalného media pomocí autocisteren do blízké přečerpávací stanice.