Výzkum účinnosti sušení plynovodů vakuem
Pro sušení plynovodů podle TPG 702 11 se v dnešní době nejčastěji používají technologie vysoce suchého vzduchu a technologie vysokého vakua. Zatímco technologie sušení vysoce suchým vzduchem je relativně dobře popsána a provozně zvládnuta, technologie vysokého vakua přináší stále řadu otázek.
V rámci přípravy novely tohoto standardu byly provedeny experimenty s cílem některé problémy vyjasnit, lépe popsat a případně navrhnout změny ve standardizovaných postupech s cílem zefektivnit proces sušení vysokým vakuem při zachování spolehlivosti metody a dosažených výsledků.
Z naměřených dat bylo zjištěno, že sušení vody vysokým vakuem z ocelového potrubí probíhá i z pevné fáze kvantitativně a že při nízkých teplotách okolí dokonce mnohem lépe, než sušení s udržovanou kapalnou fází.
Výhoda ledu spočívá zejména ve vytvoření vysokého teplotního spádu v systému, který zajistí rychlejší přísun tepla z okolí. Z hlediska ověření vysušení potrubí se led chová podobně jako voda, tudíž dochází k nárůstu tlaku v systému řádově v desítkách minut a není nutné držet extrémně dlouhé ověřovací periody v extrémních případech až stovky hodin.
Po vyhodnocení výsledků byly zpracovány upravené zásady pro sušení vysokým vakuem a budou zapracovány do novely TPG 702 11.
Více se dozvíte v článku Výzkum účinnosti sušení plynovodů vakuem (PDF, 497 kB).
Rada Českého plynárenského svazu udělila tomuto příspěvku Cenu profesora Rudolfa Riedla za nejpřínosnější odborný článek v časopisu Plyn v roce 2017.