Novela TPG 702 11 Čištění a sušení plynovodů všech tlakových úrovní po výstavbě
Příprava novely TPG 702 11 je založena jak na provozních zkušenostech, tak na konkrétních experimentálních pracích. Všechny připravované změny jsou výsledkem výzkumných prací, které provedly v rámci svých vlastních vývojových programů společnosti Kosogass a CEPS.
V současné době probíhají práce na novele TPG 702 11 Čištění a sušení plynovodů všech tlakových úrovní po výstavbě. Na základě zkušeností z provádění sušení plynovodů budou požadavky TPG zpřesněny v těchto směrech:
- vymezení možnosti aplikace a upřesnění procesu kontrolního měření při sušení vysocesuchým vzduchem,
- upřesnění počtu a délky pracovních prodlev při sušení vakuem,
- připuštění technologie sušení vakuem i pro plynovody z PE, kde dosud povoleno nebylo.
Vymezení možnosti aplikace a upřesnění procesu kontrolního měření při sušení vysocesuchým vzduchem
Toto upřesnění je výsledkem zkušeností z aplikace metody sušení vysocesuchým vzduchem na řadě potrubí a potrubních uzlů a dále výsledkem výzkumných prací.
Při zkouškách, provedených v rámci vlastního výzkumného programu CEPS, byla sledována rychlost přestupu hmoty, která zásadním způsobem ovlivňuje rychlost sušení, za různých podmínek proudění v potrubí a za různého výchozího stavu vlhkosti vnitřní stěny potrubí. Práce v roce 2016 na tento program navážou zkouškami za jiných teplotních podmínek.
Upřesnění počtu a délky pracovních prodlev při sušení vakuem
Tato změna podmínek TPG bude vycházet z provedených zkoušek ve vlastních programech Kosogass a CEPS. Platné znění TPG předepisuje vedení procesu sušení tak, aby nedošlo k zamrznutí vody v potrubí. Práce provedené v rámci výzkumného programu Kosogass však prokázaly, že vhodným vedením procesu je možné zamrznutí plného profilu potrubí účinně zabránit, případně je reálné vzniklou ledovou zátku odstranit.
Provozní zkušenosti Kosogass naznačují, že sušení potrubí vakuem může probíhat i v případě částečného vypadnutí ledu v sušeném potrubí, tedy po rovnovážné větvi lyofilizace. Experimenty plánované do období ledna až dubna mají kvantifikovat makroskopické chování přestupu hmoty v obou možných případech, tedy voda–pára a led–pára.
Výsledky experimentů umožní nastavit přesně požadavky na provádění pracovních a kontrolních prodlev, což by mohlo vést ke zkrácení celkové doby sušení potrubí ve srovnání s požadavky v platném TPG, kde byly tyto prodlevy konzervativně nastaveny jen na základě teoretických propočtů.
Připuštění technologie sušení vakuem i pro plynovody z PE
Nejzásadnější změnou v novele TPG by bylo připuštění technologie sušení vakuem i na plynovody z PE. Dosud je plynovody z PE možné sušit pouze metodou vysoce suchého vzduchu a metoda sušení vakuem byla na těchto potrubích explicitně zakázána. Důvodem tohoto omezení je skutečnost, že v době zpracování platného TPG nebyly k dispozici žádné údaje o chování PE-potrubí při zatížení vakuem.
Kosogass v rámci svého vlastního výzkumného programu provedl v letech 2014 a 2015 První etapu ověřovacích experimentů, druhá etapa prací proběhne v první polovině roku 2016. Pokud se prokáže, že při sušení PE-potrubí vakuem nemůže dojít za žádných běžných okolností výstavby k nevratné deformaci trub, bude možno jeho použití schválit připravovanou novelou TPG.
To by ve svých důsledcích významně zlevnilo sušení místních sítí, protože by se v této konkrétní aplikaci nejen spotřebovalo menší množství energie (PHM), ale proces sušení by se mohl oproti sušení vysocesuchým vzduchem bez možnosti vytírání PU-písty podstatně urychlit.
Více se dozvíte v článku Novela TPG 702 11 Čištění a sušení plynovodů všech tlakových úrovní po výstavbě (PDF, 176 kB).