Tepelná bilance při sušení potrubí vysokým vakuem
Upozornění Článek byl vydán v roce 2007 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií.
Při sušení potrubí s použitím vysokého vakua má rozhodující vliv dostatek tepla pro krytí spotřebovávaného skupenského tepla varu odpařované vody.
Tato tepelná bilance musí být dostatečně kryta přívodem tepla do vody v potrubí ze zeminy, která potrubí obklopuje. V opačném případě by se potřebné teplo pro odpařování vody odebíralo z vody samotné, ta by se ochlazovala a postupně místo odpařování mrzla v led. Potrubí by se pak zdánlivě jevilo jako vysušené, ale po určité době by led opět roztál a v potrubí by zbylo téměř úplné původní množství vody se všemi negativními důsledky.
Protože přestup tepla z okolní zeminy do potrubí je velmi pomalý, bylo při zpracování nového předpisu TPG 701 03 třeba určit podmínky, za nichž musí sušení potrubí vakuem probíhat, aby bylo zajištěno, že nedojde k nežádoucímu zmrznutí vody.
Podrobné výpočty tepelné bilance pro potrubí různých průměrů a pro různé druhy izolace byly doplněny praktickým experimentem.
Více naleznete v článku Tepelná bilance při sušení potrubí vysokým vakuem (PDF, 183 kB).
Rada Českého plynárenského svazu udělila tomuto příspěvku Cenu profesora Rudolfa Riedla za nejpřínosnější odborný článek v časopisu Plyn v roce 2007.
Upozornění Článek byl vydán v roce 2007 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií. Informace o nyní užívaných postupech a zařízeních naleznete v popisu produktu Sušení plynovodů před uvedením do provozu.