Sušení potrubí před uvedením do provozu
Upozornění Článek byl vydán v roce 2004 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií.
Voda uvnitř provozovaného plynovodu je zdrojem řady problémů. Část volné vody se z potrubí odstraní při čištění, případně při vypouštění vody po hydraulických zkouškách, významný podíl volné vody však nelze z potrubí odstranit ani opakovaným mechanickým čištěním, a kapilárně vázanou vodu nelze z potrubí mechanicky odstranit vůbec. Pak je třeba použít speciální metody – sušení potrubí vysoce suchým vzduchem a sušení potrubí vakuem, které popisuje tento článek.
U středotlakých i vysokotlakých plynovodů způsobuje voda uvnitř provozovaného plynovodu zamrzání regulátorů při nižších venkovních teplotách. U vysokotlakých plynovodů dále spolupůsobí při tvorbě hydrátů zemního plynu, které způsobují zanášení plynovodu, a tím zvyšují tlakovou ztrátu, případně mohou způsobit celkové zneprůchodnění i u plynovodů velkých dimenzí.
Voda ve vysokotlakém plynovodu také může způsobit jeho havárii vnitřní korozí. Prostá vnitřní koroze již byla objevena na řadě plynovodů, daleko nebezpečnější vnitřní koroze pod napětím (SCC) však může v relativně krátké době provozu (v řádu několika let) způsobit úplné selhání i rozsáhlých úseků plynovodu.
Více o důvodech sušení potrubí, postupech i potřebném vybavení pro sušení potrubí se dozvíte v článku Sušení potrubí před uvedením do provozu (PDF, 227 kB).
Upozornění Článek byl vydán v roce 2004 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií. Informace o nyní užívaných postupech a zařízeních naleznete v popisu produktu Sušení plynovodů před uvedením do provozu.