Stresstesty na mezinárodním plynovodu DN 1400 GAZELA
V letech 2011–2012 proběhla na našem území výstavba mezinárodního plynovodu DN 1400 GAZELA – prvního plynovodu této dimenze vedoucího Českou republikou, který byl v plné délce podroben stresstestu. Plynovod vede od HPS Brandov po TU Přimda, je dlouhý 155 km a je provozován při maximálním přetlaku 85 barů.
Výstavba byla rozdělena do 3 celků – LOTů. Společnost CEPS ve druhé polovině roku 2012 prováděla stresstesty a související činnosti na LOTu 1B od HPS Brandov přes TU Jirkov a TU Hrušovany po TU Sýrovice v délce 52,5 km.
Na potrubí vedoucím přes Krušné hory s celkovým převýšením téměř 700 m byly provedeny čištění, kalibrace, stresstest a tlaková zkouška. Na závěr byl před uvedením do provozu plynovod vysušen.
Všechny činnosti probíhaly v souladu s českými, potažmo evropskými předpisy – ČSN EN 1594, ČSN EN 12327, TPG 702 04 a TPG 702 11.
Zvětšením úseků nad běžné limity jsme přispěli ke zrychlení výstavby plynovodu
Především v horských úsecích byl plynovod odborně a citlivě rozdělen na úseky tak, aby všechny úseky splnily požadavky na výsledný MAOP (STOP), který se pohyboval jen těsně nad DP. Minimální STOP byl 87,5 baru. To umožnilo minimalizovat počet zkušebních úseků a zároveň zachovat požadované provozní parametry.
Plynovod byl rozdělen na 21 úseků, z nichž některé byly oproti TPG 702 04 zvětšeny, a to až na dvojnásobek. Podle TPG 702 04 činí maximální povolená velikost úseku pro tuto dimenzi 6000 m³ vnitřního objemu; největší zkoušený úsek měl však objem 12 240 m³ při délce 8100 m, čímž o více než 100 % překročil normativní limit. Pro tuto výjimku bylo nutné získat kladné stanovisko budoucího provozovatele a následně také souhlas Organizace státního odborného dozoru – Technické inspekce České republiky (TIČR).
Zvětšení úseků v místech, kde to bylo technicky možné, umožnilo výrazně zrychlit postup zkoušení, a tím i celou výstavbu.
Spolehlivé řízení zkoušek jsme zabezpečili mimořádně přesným měřením
Jako protiváha zvětšení úseků bylo použito přesnější měřicí techniky. Při stresstestu byl prováděn kontinuální výpočet integrální objemové deformace v maximálně jednosekundových intervalech, čímž bylo deformační chování potrubí pod neustálým dohledem a nemohlo dojít k překročení deformačního maxima.
Vlastní průběh zkoušek a sušení potrubí
Požadavky na trvání testů těsnosti
Pro úsek přesahující normu o více než 100 % byl vznesen požadavek na test těsnosti v trvání 48 hodin, ostatní nadlimitní úseky měly testy těsnosti v délce 24 hodin.
Terénní dostupnost
Terénní dostupnost některých úseků plynovodu byla velmi špatná, přesto se zkoušky podařilo včas a řádně realizovat.
Čištění a kalibrace před zkouškami
Každý úsek byl před napuštěním vody vyčištěn a zkalibrován hliníkovou deskou o průměru 1325 mm.
Zdroje vody
Celá část plynovodu zkoušená společností CEPS pojmula více než 78 000 m³ vody, která byla odebírána z potoka Svídnice, vodní nádrže Kyjická a řeky Ohře.
Voda byla po zkouškách vracena zpět do vodních toků.
Monitorování polohy napouštěcího ježka
V horských úsecích byla sledována přesná poloha napouštěcího ježka pomocí hydrostatického tlaku a podélného profilu.
Na přání budoucího provozovatele bylo potrubí limitně zatěžováno na 110 % skutečné meze kluzu, přesto se dosahovalo průměrně pouze 10–30 % povolených deformačních limitů.
Výpočet plánovaného zatížení
Pro každý zkoušený úsek byl proveden výpočet plánovaného zatížení při stresstestu. Každá trubka v plynovodu byla zkontrolována s dokumenty kontroly, zapsána její tavba a skutečná mez kluzu, přiřazeno geodetické zatížení a vypočten zatěžovací tlak. Z těchto trubek byla poté vybrána nejslabší trubka v úseku a celý úsek byl přizpůsoben této trubce. To vše pro celých 52,5 km plynovodu – trubku po trubce.