Řešení technických obtíží při hydraulických zkouškách plynovodů velkých průměrů
Společnost CEPS prováděla stresstesty a související činnosti při výstavbě mezinárodního plynovodu DN 1400 GAZELA. Součástí LOTu, na kterém jsme pracovali, byl přechod Krušných hor, kde celkové převýšení bylo více než 700 m. To přinášelo řadu technických problémů, které bylo při provádění stresstestů i ostatních činnostech nutné vyřešit. I díky mimořádnému nasazení pracovníků CEPS se podařilo zkoušky na 30 km potrubí DN 1400 provést za necelých 30 dní.
V letech 2011–2012 proběhla na našem území výstavba mezinárodního plynovodu DN 1400 GAZELA – prvního plynovodu této dimenze vedoucího Českou republikou, který byl v plné délce podroben stresstestu. Plynovod vede od HPS Brandov po TU Přimda, je dlouhý 155 km a je provozován při maximálním přetlaku 85 barů.
Výstavba byla rozdělena do 3 celků – LOTů. Společnost CEPS ve druhé polovině roku 2012 prováděla stresstesty a související činnosti na LOTu 1B od HPS Brandov přes TU Jirkov a TU Hrušovany po TU Sýrovice v délce 52,5 km. Pro účely výstavby byla trasa rozdělena do dvou celků: HPS Brandov – TU Jirkov (jako část „horská“) a TU Jirkov – TU Sýrovice (část „rovinná“).
Součástí LOTu, na kterém jsme pracovali, byl přechod Krušných hor, kde celkové převýšení bylo více než 700 m. To přinášelo řadu technických problémů, které bylo nejen při provádění stresstestů, ale i při ostatních činnostech souvisejících s hydraulickými zkouškami, nutné vyřešit. Činnostmi, úhrnně nazývaných zkouškami, se v tomto případě rozumí čištění potrubí, kalibrace hliníkovou deskou, napuštění potrubí, stresstest a tlaková zkouška – test těsnosti, vypuštění potrubí a jeho vysušení.
Všechny činnosti probíhaly v souladu s Českými, potažmo evropskými předpisy – ČSN EN 1594, ČSN EN 12327, TPG 702 04 a TPG 702 11.
Stresstesty na mezinárodním plynovodu DN 1400 Gazela, byly v LOTu 1B provedeny technicky korektně, přes řadu technicko-organizačních odchylek od standardy požadovaných řešení. Tyto odchylky umožnily provést zkoušky rozumně ve vztahu k pracnosti a časovému hledisku postupu výstavby.
O úspěšnosti provedených stresstestů svědčí i to, že všechny trubky na 52 km byly podrobeny stresstestu, s výjimkou několika případů trub kategorie B, kde provozovatel netrval na zatížení na alespoň 85 % skutečné meze kluzu, továrních kolen se zvýšenou sílou stěny oproti kategorii příslušné a armaturních objektů. STOP podle TPG 702 04 byl na všech úsecích větší než DP tedy 85 barů.
Práce byly prováděny s plným nasazením všech kapacit tak, aby provozovatel mohl plynovod uvést do provozu v dohodnutém termínu, a tím dostát svým závazkům nasmlouvané přepravy plynu.
Termín byl dodržen i přes dílčí zpoždění vzniklé zpožděním výstavby a nepřízní počasí, i když to znamenalo práce v nepřetržitém režimu po dobu 20 dnů. I díky mimořádnému nasazení pracovníků CEPS se tak podařilo zkoušky (včetně čištění, kalibrace a sušení) na 30 km potrubí DN 1400 provést za necelých 30 dní.
Více se dozvíte v článku Řešení technických obtíží při hydraulických zkouškách plynovodů velkých průměrů (PDF, 1498 kB).