Komplexní přístup k zabezpečení integrity vysokotlakého plynovodu DN 400
Kombinace vnitřní inspekce, odstranění zásadních nalezených vad a následné tlakové reparace je nejefektivnější metodou prokázání spolehlivosti vysokotlakých potrubí a zajištění jejich dlouhodobého bezpečného provozu.
V polských potrubních systémech se v posledních letech postupně mění tok plynu ze směru východ–západ na směr opačný. Na základě této skutečnosti vyvstal v některých částech Polska požadavek na navýšení kapacity plynovodů pro přepravu plynu na tlakové hladině 7,4 MPa. Toho se dosahuje nejenom výstavbou nových vysokotlakých plynovodů, ale i začleněním starších „zrehabilitovaných“ plynovodů provozovaných v minulosti na nižší tlakové hladině do systému tlakové hladiny 7,4 MPa.
Konkrétním příkladem tohoto komplexního přístupu k zabezpečení integrity byla rehabilitace plynovodu DN 400 o délce 55 km v jihozápadním Polsku.
Rehabilitace zahrnovala tyto základní kroky
- zprůchodnění potrubí pro čisticí a inteligentní ježky,
- vyčištění potrubí,
- provedení vnitřní inspekce potrubí pomocí inteligentního ježka MFL,
- zkoušky trubního materiálu a tlakové zkoušky trubního tělesa na části potrubí vyříznutého z plynovodu,
- tlakovou reparaci a vysušení potrubí.
Před provedením tlakové reparace byla prostřednictvím objímek nebo vyříznutím závažných defektů detekovaných vnitřní inspekcí vyloučena kritická místa, která by se v průběhu tlakové reparace zcela jistě projevila destrukcí.
Vyloučením kritických míst bylo následně možné provést tlakovou reparaci ve velice krátkém období 4 měsíců a bez dalších nákladů na její opakování, které by bylo třeba provést v případě destrukce potrubí.
Následná tlaková reparace prověřila vnitřní integritu potrubí s prokázáním maximální míry bezpečnosti provozovaného plynovodu vůči potrubí.
Více se dozvíte v článku Komplexní přístup k zabezpečení integrity vysokotlakého plynovodu DN 400 (PDF, 648 kB).
Článek byl oceněn 2. místem v hodnocení odborných článků publikovaných v časopise Plyn v roce 2011.