Některé způsoby snížení úniků zemního plynu a ropných uhlovodíků při technologických operacích vyžadujících zásah do potrubí
Upozornění Článek byl vydán v roce 2003 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií.
Při technologických operacích v rámci oprav a rekonstrukcí dálkových potrubí plynovodů a produktovodů, při nichž je nutný zásah do již provozovaného potrubí, nutně vznikají úniky zemního plynu a ropných uhlovodíků do atmosféry.
Bezodstávkové technologie, umožňující nepřerušené zásobování odběratele, urychlení prací souvisící s následným proplachem potrubí i snížení nákladů na uniklé médium z potrubí, jsou také významným příspěvkem ke snížení emisí uhlovodíků, které se podílejí na zvyšování skleníkového efektu, do atmosféry.
Při technologických operacích v rámci oprav a rekonstrukcí dálkových potrubí plynovodů a produktovodů – například při instalaci nových armatur nebo jejich výměně, odpojení větve potrubí, vysazování nových odboček atd. – vznikají úniky zemního plynu a ropných uhlovodíků do atmosféry.
Současný trend vyžaduje, aby uvedené činnosti byly prováděny
- s minimálním omezením provozu nebo s krátkodobým přerušením dodávky média, případně zcela bez odstávky,
- za minimálních ztrát přepravovaného média,
- bez kontaminace životního prostředí, především ropou a ropnými produkty,
- s maximálním omezením úniku uhlovodíkových plynů, které se podílejí na zvyšování skleníkového efektu, do atmosféry,
- za minimálních finančních nákladů,
- technologiemi zajišťujícími dostatečnou kvalitu a rychlost provedeného zásahu a garantujícími požadovanou úroveň bezpečnosti práce.
S rozvojem přepravy a distribuce plynu, ropy a dalších produktů vznikaly a postupně se rozvíjely tzv. bezodstávkové technologie, umožňující uskutečnit uvedené činnosti bez odstávky, případně s minimální odstávkou. Patří mezi ně především
- technologie T. D. Williamson (TDW),
- středotlaké balonovací soupravy,
- zásobníky na stlačený zemní plyn,
- objímky s epoxidovou výplní.
I když se jedná o finančně náročné technologie, jsou upřednostňovány na VTL-plynovodech nebo produktovodech dálkové přepravy, kde je prioritou požadavek zachování dodávky média odběrateli po celou dobu opravy či rekonstrukce. Tyto technologie umožňují také významně snižovat úniky zemního plynu a ropných uhlovodíků do atmosféry.
Více se dozvíte v článku Některé způsoby snížení úniků zemního plynu a ropných uhlovodíků při technologických operacích vyžadujících zásah do potrubí v rámci oprav a rekonstrukcí dálkových potrubí (PDF, 443 kB), který byl oceněn 1. místem v hodnocení odborných článků publikovaných v časopise Plyn v roce 2003.
Upozornění Článek byl vydán v roce 2003 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií. Informace o nyní užívaných postupech a zařízeních naleznete v popisech produktů Opravy za provozu ocelovými objímkami s kompozitní výplní a Rehabilitace potrubí po dlouhé době provozu.