Pohon inspekčních ježků náhradním médiem
Použití vody k pohánění inspekčních nástrojů, společně s technologií sušení potrubí vysoce suchým vzduchem, představuje reálnou volbu pro provádění vnitřní inspekce potrubí především v případech, kdy nelze použít konvenční metodu unášení inspekčního ježka dopravovaným médiem.
Nyní byla v praxi úspěšně vyzkoušena modifikace této metody, při níž je inspekční ježek protláčen potrubím ve vodní zátce poháněné stlačeným vzduchem. To umožňuje zkrátit dobu potřebnou pro provedení inspekce i významně snížit spotřebu vody.
Vodní prostředí je nezbytné pro nasazení inspekčních nástrojů využívající ultrazvuk, které poskytují mnohem komplexnější obraz o stavu prověřovaného potrubí než nástroje MFL (Magnetic Flux Laekage), jež při detekci vad využívají rozptylu magnetického pole ve stěně potrubí. I když jsou inspekční nástroje pracující s magnetickým polem velmi spolehlivé při vyhledávání vad typu plošných úbytků materiálu ve stěně potrubí, na rozdíl od ultrazvukových nástrojů však nebezpečné úzké axiálně orientované trhliny ve stěně trubky detekovat nedokážou.
V průběhu srpna 2012 řešili inženýři společnosti CEPS problematiku spojenou s uskutečněním vnitřní inspekce plynovodu mezi Kowalou a Jędrzejowem nedaleko Krakova v Polsku. Jednalo se o plynovod DN 300, MOP 60 o celkové délce 30,5 km bez odboček.
Na uvedeném plynovodu nebylo možné z důvodu nedostatečného průtoku zemního plynu potrubím uskutečnit vnitřní inspekci konvenčním způsobem, kdy se inspekční nástroj protlačuje potrubím v proudu přepravovaného média (on-stream pigging). Proto byla zvolena off-line inspekce s pohonem ježka vodou.
Značnou komplikaci však představovala pouze sedmidenní plánovaná odstávka, v rámci které bylo nutno uskutečnit řízené napuštění plynovodu vodou v celé délce při současném protláčení inteligentních ježků, urychleně vypustit použitou vodu z potrubí, neboť množství vypouštěné vody v průběhu každého jednotlivého dne bylo značně omezeno rozhodnutím vodoprávního úřadu, a potrubí vysušit.
Na základě výše uvedených omezujících podmínek byl navržen a následně zrealizován neobvyklý a doposud společnostmi zajišťující vnitřní inspekci zavrhovaný kombinovaný postup pohonu inspekčního ježka, kdy je inspekční ježek v průběhu inspekce potrubím posouván jako součást vhodně navržené vodní zátky poháněné stlačeným vzduchem.
Přínos pohánění inspekčních ježků vodou je zvláštně patrný v plynárenském průmyslu, kde by použití ultrazvuku při inspekci potrubí znamenalo významný posun v zajišťování integrity potrubí.
Více se dozvíte v článku Pohon inspekčních ježků náhradním médiem (PDF, 216 kB).