Litva získala nezávislost na dodávkách ruského zemního plynu, byli jsme při tom!
V průběhu října roku 2014 probíhaly v baltském přístavu Klaipeda dokončovací práce na jednom z nejdůležitějších současných energetických projektů v Litvě – výstavbě terminálu LNG.
Dokončovacích prací se zúčastnil CEPS, jehož úkolem bylo vysušení potrubí plynové předávací stanice a vysokotlakého (VTL) plynovodu DN 700 DP 60 o délce 17,8 km, který spojuje pracovní plošinou v Kurském zálivu s pevninskou předávací stanicí.
Uvedením LNG-terminálu do provozu, které je naplánováno na konec roku 2014, získá Litva nezávislost na dodávkách ruského zemního plynu.
V prvním roce provozu se očekává výkon terminálu ve výši jedné miliardy metrů krychlových zemního plynu. V následujících letech se počítá se zvýšením ročního výkonu až na hodnotu v rozmezí od 2 do 3 miliard metrů krychlových plynu, což umožní úplně pokrýt spotřebu zemního plynu v Litvě.
Dokončovacích prací se zúčastnil CEPS, jehož úkolem bylo vysušení potrubí plynové předávací stanice a vysokotlakého (VTL) plynovodu DN 700 DP 60 o délce 17,8 km, který spojuje pracovní plošinou v Kurském zálivu s pevninskou předávací stanicí zemního plynu. Sušení bylo provedeno pro dodavatele potrubní části – společnost Alvora. Budoucím provozovatelem terminálu je společnost Klaipėdos nafta. Sušení plynovodu bylo provedeno technologií proudění vysocesuchého vzduchu potrubím.
Vysocesuchý vzduch byl generován mobilní sušicí jednotkou. Teplota rosného bodu (TRB) vody ve vzduchu na výstupu z jednotky činila −80 °C.
Požadavek na sušení plynovodů po výstavbě byl v Litvě zaveden teprve v nedávné minulosti. Metoda sušení pomocí vysocesuchého vzduchu byla v Litvě použita poprvé v historii, a setkala se proto se zájmem řady plynárenských odborníků.
Více se dozvíte v článku Litva získala nezávislost na dodávkách ruského zemního plynu, byli jsme při tom! (PDF, 157 kB).