Nové zařízení na sušení plynovodů
Upozornění Článek byl vydán v roce 1994 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií.
Až do roku 1993 v českém plynárenství nebyla k dispozici žádná jednotka na sušení větších dimenzí potrubí extrémně předsušeným vzduchem. Proto jsme se – tehdy jako výzkumní pracovníci střediska nových technologií v oborovém centru plynárenského výzkumu společnosti Plynoprojekt Praha – rozhodli takovou jednotku vyvinout a postavit.
Ve spolupráci se společností ATEKO jsme vyrobili prototyp mobilní jednotky na sušení potrubí JUV 3500 a otestovali ho už v lednu 1994.
Přítomnost vody v plynovodu je v drtivé většině případů důsledkem nedostatečného vysušení potrubí po výstavbě, resp. po hydraulické tlakové zkoušce, čištění pryžovými koulemi nebo manžetovými písty má minimální sušicí účinek, použití molitanových pístů je sice dokonalejší, úplné vysušení však také neumožní. Jedinou cestou, která vede k úspěchu, je vysušení nikoli mechanickou, nýbrž fyzikální cestou, a to bezprostředně před napojením linie na systém.
Pro sušení jsou celosvětově používány v zásadě dva způsoby – vakuová technologie a sušení vzduchem vysušeným na teplotu rosného bodu pod −60 °C. Z hlediska rychlosti sušení i pořizovacích nákladů se jeví jako výhodnější druhá metoda. V českém plynárenství žádná jednotka na sušení větších dimenzí potrubí nebyla k dispozici, a tak společnosti ATEKO a Plynoprojekt Praha vyvinuly a postavily prototyp mobilní jednotky na sušení potrubí JUV 3500.
V průběhu ledna 1994 se uskutečnily funkční zkoušky jednotky na zkušební trati DN 600 o délce cca 60 m a uložené nad zemí. Úkolem funkčních zkoušek bylo ověřit sušicí schopnost jednotky, a to za podmínek, které byly z hlediska rychlosti sušení daleko méně příznivé než během provozního nasazení na potrubí uložené pod zemí, kde je minimální teplota zpravidla nad 6 °C.
Ověřovací zkoušky prokázaly 100% funkčnost zařízení. Sušicí jednotka JUV 3500 je schopna provozu v reálných podmínkách a splňuje požadovanou dobu sušení, tj. vysušení 10 km potrubí DN 600 za 16 až 24 hodin při zbytkové vlhkosti v potrubí cca 30 g/m².
Více o mobilní jednotce na sušení potrubí JUV 3500 naleznete v článku Nové zařízení na sušení plynovodů (PDF, 3583 kB).
Upozornění Článek byl vydán v roce 1994 a obsahuje údaje shrnující tehdejší stav poznání a technologií. Informace o nyní užívaných postupech a zařízeních naleznete v popisu produktu Sušení plynovodů před uvedením do provozu.
Informace o prvním provozním nasazení jednotky JUV 3500 naleznete v článku Sušení plynovodů velkých průměrů před uvedením do provozu.